Afrika Menekşesi

Bir süre önce güven ve inanç eksikliğine takılmış durumdaydım...Güvenmek ve inanmak konusunda içimde ufak! bir sorun var(dı) ama, nedir, nerededir, niyedir'ini bulamıyordum. Baktım ha deyince olmayacak..zamana güvenip:) bıraktım sorunu, dipsiz bilgi kaynağının toprağına..Zaman geldiği zaman istediğim bilgi, olgunlaşır düşer birgün benim ellerime de...

Dün geçen süre içinde kendime bir çözüm edinmiş olduğumu farkettim..
Diyelim ki, balkonumdaki afrika menekşesini soğuktan korumak için getirip her daim görebileceğim bir yere koydum. Karar verdim, onun tomurcuklar verişini, tomurcukların mor çiçeklere dönüşüp, bana gülümseyişini sabırla bekleyeceğim..Ama bir nedenle anladım ki, çiçeğin açabileceğine olan güvenim ve/veya inancım tam değil. 
Peki bu güven eksikliği çiçekten mi kaynaklanmaktadır yoksa benden mi?

Çiçeğin açmak zorunda olmadığı varsayımından hareket edersek ( çiçeğe açmadığı taktirde 'neden açmıyorsun' diye hesap soramıyorsam bu onun bana cevap verme yetisine sahip olamayışından değil, ona ne kadar gözüm gibi baksam da bana gülümsemek zorunda olmadığını bilişimdendir bana göre) buradaki inanç kendime olan inançtır ve inanç eksikliği de kendime olan inanç eksikliğidir öyleyse.

Çünkü olmasını istediğim olayın gerçekleşmesi için gerekli olanı yeterince yapamayacağımı düşünüyorum.

Çünkü..belki herşeyin havadan, bedava gelmesini umacak denli cahilim.

Çünkü belki..sorumluluk duygum yeterince gelişmemiştir..belki yeterince iyi olmadığımı düşünüyorum..

belki de geçmişte yaptıklarımı ya da yapmadıklarımı düşünüyor ve böylelikle yapabileceklerime bir ölçü biçerek beklentilerimi tırpanlıyorum..

Ve böylece yapmak istediğimi yeterince isteyemiyorum belki de.


********

Ve sonunda anladım ki, kendimi -bilinçsizce- eksik veya hatalı gördüğüm sürece "haketmiyorum" kâbusları görmeye devam ederim.

Sonuç olarak kendime herhangi bir biçimde ölçü biçmekten -bilinçli olarak- vazgeçmeli, istemeli, güvenle beklemeli ve menekşelerime gözüm gibi bakmayı hiç ihmâl etmemeliyim:)


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !